Mleczna sztuka przez duże „S”.


Tym razem wpis nie będzie już wspólny. Skupimy się na naszej tematyce czyli mleku.

Napiszemy więc pokrótce o Latte Art, a dokładniej o jego historii. W końcu jeżeli już mamy się delektować kawą z mlekiem, to dlaczego nie otrzymać ładnie ozdobionego napoju. Są bariści którzy to uwielbiają robić i nawet w największym „rush hour” potrafią wyczarować każdemu inny wzorek. Jakie jednak były początki Latte Art. Spory toczą się żywiołowo, najczęściej jako miejsce narodzin wymienia się Włochy. Faktem jest że w rożnych krajach rożnie rozwijało się łączenie kawy z mlekiem. Trudno znaleźć jakiekolwiek źródła które ostatecznie potwierdziłyby dokładne pojawienie się pierwszego Latte Art.

Jest jednak jeden, niezaprzeczalny fakt, końcówka lat 80 i początek 90-tych to popularyzacja Latte Art która rozpoczęła się w Seattle. Tym który zaprezentował ja światu jako narzędzie zwiększające atrakcyjność produktu zwanego „kawa z mlekiem” był Dawid Schomer. Oddajmy głos Dawidowi:

zamiarem ( tego sposobu ) jest promowanie szacunku dla cafe espresso, jako sztuki kulinarnej, która podkreśla smak, jedwabiste odczucie, i wspaniałe możliwości prezentacji

Jednak nie był On jedynym popularyzatorem tej metody. W 1986, barista Jack Kelly z Uptown Espresso dopracował sztukę tworzenia mikropiany lub jak ją wówczas zwano „jedwabistej pianki”. Usprawniło to technikę tworzenia wzorów.

w 1992 Schomer dopracował wzór „rozety” jaki zobaczył na zdjęciu z włoskiej Cafe Mateki. Wcześniej, w 1989 wzór „serca” był pokazowym wzorem stosowanym w kawiarni Schomera Espresso Vivace.

Jeden z baristów Schomera, Joshef, pracując w Milan’s Bar del Domm dopracował z kolei metodę pitcher-shaking dzięki której tworzymy koncentryczne okręgi.

Schomer rozpropagował wzory podpatrzone we Włoszech i wykorzystywał do promocji. W końcu jednak i on został przyćmiony. Tym który tego dokonał był barista Luigi Luppi. Rozwijał wzory Dawida jednak to on poszerzył je o inne kolorowe dodatki, posypki, sosy a także jako pierwszy zaprezentował tę sztukę podczas Mistrzostw Świata Baristów w 2002 roku.

Wrażenie jakie wywarł było bardzo mocne ponieważ kolejnym lecz nie ostatnim fakt z historii Latte Art są pierwsze oficjalne zawody o tytuł Mistrza Świata Baristów Latte Art które odbyły się już w 2004 roku w Singapurze. W Polsce  Mistrzostwa trwają od 2007 roku.

IMG_1844 kopia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.